Police o C

TV Police na:

Aktualności Inwestycje Społeczność

Szczecińska Kolej Metropolitalna w Policach?

26 czerwca 2017

Modernizacja stacji kolejowej w Policach i budowa trzeciego ronda przy ulicy Piłsudskiego- to pomysły które mają być konsekwencją przystąpienia gminy Police do projektu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Jeśli projekt otrzyma dofinansowanie pierwsze prace ruszą już w przyszłym roku a do miasta po 15-tu latach wróci ruch kolejowy.

Szczecińska Kolej Metropolitalna to 118 km linii kolejowych wykorzystujących istniejące odcinki, w tym 406, który przebiega przez Police. Celem SKM jest utworzenie sprawnego systemu transportu realizującego połączenia pasażerskie m.in. do Szczecina, Goleniowa, Kobylanki, Stargardu i Gryfina.

Przystanek Police Piłsudskiego to większa inwestycja, która obejmuje także budowę ronda w najbardziej newralgicznym punkcie komunikacyjnym na tej ulicy. Przystanek znajdowałby się przy wiadukcie, a pod nim strefa bike and ride z rowerami oraz park and ride, obejmująca miejsca parkingowe. Przystanek skomunikowany będzie z liniami autobusowymi.

Przystanek Police będzie znajdował się przy dworcu. Po wielu latach stacja kolejowa może odzyskać dawną świetność.

Uruchomienie SKM oznacza dla Policzan, że do stacji Szczecin Niebuszewo dostaną się w 21 minut. Podróż do dworca głównego potrwa niecałe 40. Stamtąd pasażerowie korzystając z węzłów przesiadkowych na tym samym bilecie będą mogli bezpośrednio dojechać do docelowych miejscowości.

Do projektu szczecińskiej kolei przystąpiło dziesięciu partnerów, w tym samorządy, województwo zachodniopomorskie i PKP Polskie Linie Kolejowe. Liderem jest Szczeciński Obszar Metropolitalny, który pierwsze prace w tym kierunku rozpoczął już w 2011 roku. Do końca lipca jest czas by złożyć wniosek o dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej. A jest o co powalczyć. Koszt całej inwestycji to 740 mln zł. Partnerzy podzielili się zadaniami. Samorządy będą odpowiedzialne za infrastrukturę węzłów przesiadkowych. Dla Polic oznacza to wkład 13 mln 200 000 zł, przy blisko 70% dofinansowaniu.

SKM ma być kręgosłupem transportu publicznego w rejonie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Obejmuje 40 przystanków, w tym dziewięć zupełnie nowych. W dni robocze będzie kursować od godz. 5.00 rano do 23.00, w godzinach szczytu co 0,5 godziny, poza nimi co godzinę. W dni świąteczne kolej będzie jeździć do godz. 22.00, co 2 godziny.

Wszystkie prace mają zakończyć się w II kwartale 2022 roku.

Utrzymanie kolei zostało podzielone pomiędzy partnerów, gmina Police ma pokrywać 7,5 % kosztów.

Szczecińska Kolej Metropolitalna w Policach? Szczecińska Kolej Metropolitalna w Policach? Szczecińska Kolej Metropolitalna w Policach?

Dodaj komentarz

Pliki Cookies

Informujemy, iż przysługują Pani/Panu określone prawa związane Pani/Pana danymi osobowymi gromadzonymi na naszej stronie internetowej. Zbieramy Pani/Pana dane osobowe zapisane w plikach cookies lub te, które zostawia Pani/Pan korzystając z formularza kontaktowego. Pliki te umożliwiają prawidłowe korzystanie ze strony internetowej www.tvpolice.pl. Zebrane dane wykorzystujemy do celów statystycznych, nie przetwarzamy ich dalszym podmiotom. Prosimy o wyrażenie zgody na magazynowanie Państwa danych w celu działania zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

więcej informacji