Police o C

TV Police na:

Aktualności Polityka

Krzyż Wolności i Solidarności dla Kazimierza Drzazgi

21 listopada 2016

Policzanin postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Taki honor przysługuje osobom za działalność opozycyjną wobec dyktatury komunistycznej w czasach PRLu.

Trzydzieści osób z trzech dawnych województw: szczecińskiego, koszalińskiego i gorzowskiego zostało odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności. Wśród wyróżnionych znalazł się policki działacz Kazimierz Drzazga. Odznaczenie przyznane postanowieniem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej nawiązuje do innego, przedwojennego Krzyża Wolności.

Grono przyjaciół pracowało w konspiracji. Kazimierz Drzazga razem z innymi pracownikami ówczesnych Zakładów Chemicznych działał w Solidarności. Razem pomagali internowanym, pisali ulotki, prowadzili kolportaż. Pierwszego lutego 1989 roku związek wyszedł z podziemia. Do końca Solidarności wierne pozostało 12% załogi.

Tego samego dnia Policzanka Barbara Waszkiewicz została odznaczona medalem Wincentego Witosa przez przedstawiciela Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kameralna uroczystość odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach. Barbara Waszkiewicz działalność polityczną rozpoczęła w 1954 roku. Na długie lata związała się z ówczesnym Stronnictwem Ludowym, które znane jest dzisiaj jako Polskie Stronnictwo Ludowe. W czasach PRL-u angażowała się w prace konspiracyjne Solidarności. Osoby odznaczone medalem Wincetego Witosa są honorowane za lojalność partyjną, aktywność i długi staż. To kolejne odznaczenie przyznane Barbarze Waszkiewicz. Wcześniej otrzymała od partii złotą koniczynkę.

Krzyż Wolności i Solidarności dla Kazimierza Drzazgi Krzyż Wolności i Solidarności dla Kazimierza Drzazgi Krzyż Wolności i Solidarności dla Kazimierza Drzazgi

Dodaj komentarz

Pliki Cookies

Informujemy, iż przysługują Pani/Panu określone prawa związane Pani/Pana danymi osobowymi gromadzonymi na naszej stronie internetowej. Zbieramy Pani/Pana dane osobowe zapisane w plikach cookies lub te, które zostawia Pani/Pan korzystając z formularza kontaktowego. Pliki te umożliwiają prawidłowe korzystanie ze strony internetowej www.tvpolice.pl. Zebrane dane wykorzystujemy do celów statystycznych, nie przetwarzamy ich dalszym podmiotom. Prosimy o wyrażenie zgody na magazynowanie Państwa danych w celu działania zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

więcej informacji