Police o C

TV Police na:

Aktualności Oświata

Polsko-niemiecki projekt nie jest zagrożony

25 lipca 2017

Mimo rządowej rewolucji w oświacie Niemiecko – Polskie gimnazjum w Locknitz funkcjonuje nadal. Między innymi dzięki temu, że w porozumieniu z kuratorium oświaty w polickiej „białej” powołano szkolę podstawową.

Niemiecko-polskie gimnazjum w Locknitz funkcjonuje na pograniczu od prawie 23 lat. Do tej pory mury szkoły opuściło ponad 400 polskich absolwentów. To jedyna taka szkoła w kraju. Likwidacja gimnazjów mogła to wszystko zaprzepaścić. Jedynym rozwiązaniem było stworzenie w zespole szkół podstawówki.

30 czerwca odbyło się zebranie z rodzicami uczniów, którzy zdali egzaminy z języka niemieckiego i od września rozpoczną naukę w Locknitz. 27 polskich uczniów trafi do trzech mieszanych klas siódmych. Opiekunami będą trzej nauczyciele Zespołu Szkół. Ci sami będą uczyć języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Reszta przedmiotów będzie w języku niemieckim. Nauka trwa 6 lat i kończy się maturą polską i niemiecką.

O tym jak wygląda nauka w Locknitz mówiła dyrektor szkoły europejskiej Regina Mec. Podkreślała, że najważniejsza jest dyscyplina, szczególnie pod względem frekwencji i systematycznej nauki.

Nie wszyscy uczniowie są w stanie podołać takim wymaganiom. Ci, którym się nie powiedzie mogą kontynuować naukę języka niemieckiego w polickiej białej. Szkoła daje możliwość zdobycia certyfikatu DSD 1, a od września także DSD 2.

Zespół Szkół w Policach prowadzi szkolenia językowe o różnym stopniu zaawansowania. Kurs obejmuje nawet 6 godzin nauki w tygodniu i przygotowuje do egzaminów, których zdanie jest warunkiem nauki w niemiecko polskim gimnazjum w Locknitz.

Polsko-niemiecki projekt nie jest zagrożony Polsko-niemiecki projekt nie jest zagrożony Polsko-niemiecki projekt nie jest zagrożony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pliki Cookies

Informujemy, iż przysługują Pani/Panu określone prawa związane Pani/Pana danymi osobowymi gromadzonymi na naszej stronie internetowej. Zbieramy Pani/Pana dane osobowe zapisane w plikach cookies lub te, które zostawia Pani/Pan korzystając z formularza kontaktowego. Pliki te umożliwiają prawidłowe korzystanie ze strony internetowej www.tvpolice.pl. Zebrane dane wykorzystujemy do celów statystycznych, nie przetwarzamy ich dalszym podmiotom. Prosimy o wyrażenie zgody na magazynowanie Państwa danych w celu działania zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

więcej informacji