Police o C

TV Police na:

Aktualności Inne

(Pi)ękno Ludolfiny. Dziś matematyka świętuje.

14 marca 2019

Jedyna liczba, której odkrycie uroczyście świętuje się na całym świecie. Dokładnie 14 marca, każdego roku, Ludolfina znana powszechnie jako Pi objawia światu swoje uroki. Dlaczego akurat w ten dzień. To proste – nawet dziecko wie, że jej przybliżona wartość to 3,14. W tym przypadku słowo przybliżona jest jak najbardziej na miejscu. Bo śledząc jej długość po przecinku można dostać zawrotu głowy.

Fascynacje Ludolfiną sięgają niewyobrażalnych granic. Pi owiana jest jakąś magiczną aurą, którą trudno pojąć tak „pi razy oko” czy „pi razy drzwi”. Liczba π to stała matematyczna, która wyraża stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Ile wynosi? No właśnie … Jak podaje Wikipedia:

31 grudnia 2009 r. Fabrice Bellard ogłosił, że udało mu się obliczyć π z dokładnością do 2700 miliardów cyfr. Obliczenia ze sprawdzeniem zajęły 131 dni, do obliczeń użyto komputera z procesorem Intel Core i7 (2,93 GHz) i 6 GB RAM. Sam zapis binarny liczby zajmuje około 1,12 TB.

W październiku 2011 Alexander J. Yee i Shigeru Kondo uzyskali dokładność ok. 10 bilionów (1013) miejsc po przecinku. Obliczenia zajęły 371 dni.

W październiku 2014 anonimowa osoba o nicku houkouonchi uzyskała dokładność ok. 13,3 biliona miejsc po przecinku. Obliczenia zajęły 208 dni, a sprawdzanie 182 godziny.

W listopadzie 2016 Peter Trueb uzyskał dokładność ok. 22,5 biliona miejsc po przecinku przy pomocy programu y-cruncher. Obliczenia zajęły 105 dni, a sama liczba zajęła ok. 120 TB miejsca.

Niezależnie od algorytmów znajdujących coraz lepsze przybliżenia liczby pi opracowano metody obliczania pojedynczych bardzo odległych cyfr w rozwinięciu dziesiętnym liczby pi. Np. w roku 2010 obliczono cyfrę będącą na 2 000 000 000 000 000 miejscu po przecinku w rozwinięciu dziesiętnym liczby pi i wynosi ona zero. Obliczenia trwały 23 dni na 1000 maszynach.

Za pozorną bezdusznością liczb kryje się prawdziwe piękno. Fascynacja nimi narodziła się już z początkiem cywilizacji. Pi doczekała się ogólnoświatowego święta, bo oczarowanie nią wyszło poza świat matematyki. Astronauci wysłali w kosmos informację z liczbą pi wierząc, że pozaziemska cywilizacja zna ją i rozpozna komunikat istot z błękitnej planety.

A poniżej ciekawostka “sound of  π” …

(Pi)ękno Ludolfiny. Dziś matematyka świętuje. (Pi)ękno Ludolfiny. Dziś matematyka świętuje. (Pi)ękno Ludolfiny. Dziś matematyka świętuje.

Pliki Cookies

Informujemy, iż przysługują Pani/Panu określone prawa związane Pani/Pana danymi osobowymi gromadzonymi na naszej stronie internetowej. Zbieramy Pani/Pana dane osobowe zapisane w plikach cookies lub te, które zostawia Pani/Pan korzystając z formularza kontaktowego. Pliki te umożliwiają prawidłowe korzystanie ze strony internetowej www.tvpolice.pl. Zebrane dane wykorzystujemy do celów statystycznych, nie przetwarzamy ich dalszym podmiotom. Prosimy o wyrażenie zgody na magazynowanie Państwa danych w celu działania zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

więcej informacji